Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

50. VÝROČIE MESTA A OKRESU VEĽKÝ KRTÍŠ

50. výročie mesta a okresu Veľký KrtíšPísal sa rok 1968. Do obdobia spoločenských a politických zmien, ktoré sa koncom 60. rokov odohrávali v ČSSR spadá aj vznik nového územného celku – okresu Veľký Krtíš.
Nový okres mal rozlohu 872 km², 45 496 obyvateľov, 73 obcí.
O sídlo okresu sa súperilo medzi starým okresným sídlom Modrým Kameňom a baníckym mestečkom Veľkým Krtíšom. Obidve sídla mali charakter obce, Veľký Krtíš so 4211 obyvateľmi, Modrý Kameň s 2044 obyvateľmi.
Pre Veľký Krtíš nakoniec rozhodli lepšie podmienky k ďalšiemu rozvoju, predovšetkým jeho poloha a viac možností pre umiestnenie okresných orgánov a inštitúcií.
Zriadením okresu Veľký Krtíš získal 31. júla 1968 štatút mesta.

Dnes je to už teda 50 rokov.
Päť desaťročí, počas ktorých mesto prešlo rôznymi etapami. Život mesta je ako život človeka.
Niečo sa počas neho začína, iné končí.
Niečo sa podarí, iné zapadne prachom do zabudnutia.

Staré musí ustupovať novému.

Plánujete, realizujete, snažíte sa stavať na pevných základoch. Stretávate množstvo ľudí. Niektorí len tak prejdú popri Vás, iní sa stanú neoddeliteľnou súčasťou.
Aj Veľký Krtíš má svoj životný príbeh. Na jeho začiatku bola obec s niečo viac ako 4000 obyvateľmi.
Utvorením nového okresu sa začali projekčné prípravy výstavby satelitných sídlisk – Juh, Stred I, Stred II, Viničky. V rámci individuálnej bytovej výstavby vznikli nové štvrte s rodinnými domami. Najskôr na Lučeneckej, potom na Okružnej a Mikszátovej ulici. V rokoch 1984 – 1987 stavali novú slobodáreň Bane Dolina. Do roku 1990 boli dokončené obytné domy na Železničnej a Novohradskej ulici.
Súčasne  s výstavbou sídlisk sa rozširovala aj obchodná sieť o nákupné strediská s predajňami potravín, mäsa, zeleniny a iného v domácnostiach potrebného tovaru.
K vybavenosti a plnohodnotnému životu obyvateľov mesta patria stavby kultúrnych a športových zariadení.
Veľa stavieb sa do roku 1989 postavilo za priamej pomoci obyvateľov okresu a mesta. Neodmietli pracovať pre svoje mesto, pre svoj domov. Starší Krtíšania hovoria, že tu žili ako jedna veľká rodina. S každodennými starosťami a problémami, ale v celku šťastne.
Zriadením okresu začal pôsobiť aj Miestny národný výbor. Jeho prvým predsedom bol Štefan Kazi a po ňom Ján Bartek. Tajomníkom MsNV bol Jozef Baláž. Plénum MsNV pozostávalo z 33 poslancov, členov rady bolo 11.
V roku 1971 sa predsedom Mestského národného výboru Veľký Krtíš stáva Mgr. Milan Trojčák. Predsedom bol až do decembra 1989.
V decembri, v r. 1989 za predsedu MsNV zvolili Jána Černíka.
V roku 1990 sa predsedom stal RNDr. Ladislav Ambroš.
V prvých slobodných komunálnych voľbách  v decembri 1990 na funkciu primátora mesta najviac hlasov získal JUDr. Vladimír Barcík. V roku 1993 boli vyhlásené nové voľby, počas ktorých najviac hlasov získal a primátorom mesta sa stal Ing. Dalibor Surkoš. Ten bol primátorom až do roku 2002. Na ďalšie volebné obdobie sa primátorom stal Ing. Jozef Sauer. Toho  v decembri, v roku 2006, vystriedal novozvolený a súčasný primátor Ing. Dalibor Surkoš.

Aj týmto všetkým si Veľký Krtíš prešiel.

Dnes je okresným mestom a svoj domov v ňom má momentálne viac ako 11 a pol tisíc obyvateľov.
A ďalej píše svoju históriu. Život sa tu nezastaví. Ani na chvíľu. Každý deň čosi prináša.
Tento rok, rok 2018, bude zapísaný ako jubilujúci, oslavujúci pol storočia.
50 rokov úsilia veľkého množstva ľudí o to, aby mesto Veľký Krtíš, nebolo len mestom, ale aby pre každého, kto v ňom žije a žil bol predovšetkým DOMOVOM.


 

SERIÁL o histórii Veľkého Krtíša od 1969

 

Historická FOTOGALÉRIA


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

Ste spokojní s prácou MsÚ?
 
 
28894

 
 
 
15076

 
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka