Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly mesta

Erb mesta Veľký Krtíš z roku 1970Erb mesta vznikol nezávisle od tradičných, až neskôr zistených historických pečatí obce Veľký Krtíš ako novotvar. Používal sa nielen ako symbol mesta, ale aj ako symbol okresu Veľký Krtíš na rôznych propagačných materiáloch.

Keďže erb v podobe z roku 1970 vybočoval z rámca mestskej heraldickej tvorby (štiepenie štítu vidlicovitým rezom) a obsahoval podľa názoru členov Heraldickej komisie MV SSR nadbytok symbolov, mesto na základe odporúčania komisie v roku 1986 obsah erbu upravilo. Zjednodušením obsahovej náplne vznikol nový mestský znak Veľkého Krtíša, ktorý symbolizuje hlavné tradičné zamestnanie obyvateľstva - baníctvo a poľnohospodárstvo. Vynechaný bol motív vyjadrujúci vinohradnícke tradície obce. Zjednodušené bolo aj farebné vyjadrenie erbu, ktorého pole už nie je delené.

Erb mesta Veľký KrtíšErb mesta Veľký Krtíš má túto podobu: v zelenom štíte, v centrálnej časti poľa, sú dve prekrížené banícke kladivká čiernej farby, po stranách obklopené dvoma zlatými obilnými klasmi so skríženými byľami v päte štítu. 

Vlajka mestaZ farieb erbu vychádza aj farebné riešenie mestskej vlajky, ktorá má pomer strán 2:3 a je ukončená zástrihom, tzv. lastovičím chvostom, siahajúcim do jednej tretiny jej dĺžky. Je zelenej farby (aj tu možno nájsť symboliku poľnohospodárstva) s prekríženými symetrickými čiernymi pruhmi (symbolom baníctva).

Tieto atribúty mesto prijalo dňa 19. augusta 1986. Po roku 1991 sa okrem erbu a vlajky znaky mesta rozšírili o používanie mestskej pečate. Mestské symboly používa predovšetkým primátor mesta (napr. pri slávnostných príležitostiach používaná primátorská reťaz s vyobrazením mestského erbu a i.) a mestský úrad, erb môžu používať aj iné subjekty.

Mestské symboly nemožno ľubovoľne meniť a upravovať. Erb mesta má, pri dodržaní heraldických pravidiel a zásad upravujúcich používanie heraldických symbolov všeobecné uplatnenie v živote mesta a inštitúcií pôsobiacich na jeho území. Pri slávnostných príležitostiach má mestský znak a mestská vlajka svoje nezastupiteľné miesto. Pri súčasnom použití mestskej vlajky a štátnej vlajky pri oficiálnych príležitostiach, je štátna vlajka umiestnená na čestnom mieste (z čelného pohľadu vľavo).


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Ste spokojní s prácou MsÚ?
 
 
28920

 
 
 
15101

 
webygroup
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka